

pajęczaki to nie tylko pająki


Do typu stawonogów należy ok. 1,3 mln gatunków co stanowi 75% wszystkich zwierząt na Ziemi.
Zróżnicowana pod względem budowy jak i trybu życia grupa gromadzi m. in pajęczaki, skorupiaki i owady. Na spotkaniu w przystępny sposób przekażemy zasady obserwacji zwierząt.
Opowiemy o pajęczakach żyjących w Polsce i na Świecie. Zwrócimy uwagę zarówno na cechy łączące jak i na różnorodność w obrębie grupy.
Na wybranych przykładach zostaną przedstawione różnego typu powiązania między budową, a trybem życia pajęczaków. Nie zabraknie również ciekawostek. Podpowiemy jak zachować się, gdy spotkamy rozdrażnionego ptasznika lub skorpiona i gdzie możemy się ich spodziewać, co zrobić gdy spotkamy któregoś z nich w naszym domu. Odpowiemy na pytania, który z pajęczaków jest największy/najmniejszy/najsilniejszy/najodważniejszy/ najbardziej płochliwy,
gdzie mieszkają, czym się żywią, czy są dla nas niebezpieczne, dlaczego niektóre z nich niesłusznie budzą nasz lęk, dlaczego nazywamy je stawonogami, czy potrafią skakać, pływać, latać, w jaki sposób rosną, ile par oczu ma ptasznik, do czego służy pajęczyna i włoski pająków, jaką rolę odgrywają pajęczaki w naszym życiu, czy niektóre z nich mogą ze sobą współpracować, jak długo mogą żyć, jak odróżnić pająka od owada, co mówi nam ubarwienie niektórych pajęczaków i wiele innych .
Prezentowane Pajęczaki:
-żywe okazy(5 gatunków z wymienionych): różne gatunki pająków i skorpionów- m.in. Ptasznik olbrzymi, Ptasznik trynidadzki,
Nhandu chromatus, Heterometrus petersi, Heterometrus spinifer
-dodatkowe atrakcje: wylinki ptaszników, zasuszone w gablocie ptaszniki i skorpiony
